+98-21-8490-1000

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۰۷/۰۲

متخصصان در بیمارستان شریعتی با استفاده از فناوری‌های نوین، صورت یک بیمار را بازسازی کردند

متخصصان فک و صورت بیمارستان شریعتی به سرپرستی دکتر محمد بیات فک، گونه‌ها و کاسه چشم یک بیمار را به‌صورت کامل‌ترمیم کردند.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان شریعتی، این جراحی سه‌شنبه دوم مهر1398  در بیمارستان شریعتی انجام شد. دکتر محمد بیات رئیس مرکز تحقیقات پیشرفته جراحی‌های فک و صورت و گروه همکارانش در بیمارستان شریعتی در یک جراحی پیچیده، صورت و کاسه چشم یک بیمار 33 را، ترمیم و بازسازی کردند.
 دکتربیات در گفت‌وگو با روابط عمومی بیمارستان شریعتی، این جراحی را یک نوآوری در استفاده از فناوری‌های نوین دانست گفت: به دلیل شکستگی و تخریب دوطرفه صورت و نبود قرینه، نمی‌توانستیم از تکنیک Mirroring یعنی قرینه‌سازی از تصویر طرف مقابل، استفاده کنیم از این‌رو با استفاده از چاپگر سه‌بعدی و اطلسی که نخستین بار در مرکز تحقیقات از بیماران مشابه طراحی و تهیه‌کرده‌ایم موفق شدیم برای بیمار پروتز بسازیم.
دکتر بیات طراحی این اطلس در کشور و استفاده از آن برای جراحی‌های دوطرفه صورت را یکی از نوآوری‌های مرکز تحقیقات جراحی‌های پیشرفته فک و صورت دانست و افزود: تمامی مراحل طراحی و تولید پروتزها، طراحی و تولید اطلس، چاپگر سه‌بعدی، نوگیشن و دستگاه نویگیتور کار متخصصان ایرانی در مرکز تحقیقات جراحی‌های پیشرفته فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده فناوری‌های نوین و شرکت دانش‌بنیان طب دیجیتال است.
 دکتر بیات افزود: برخی کشورها به‌طور محدود این جراحی‌ها را انجام می‌دهند اما در منطقه، مرکزی جامع که بتواند تمامی امکانات را در یکجا جمع کند، تنها مرکز جراحی‌های پیشرفته فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی تهران است.
 در این جراحی دکتر نغمه بهرامی عضو هیئت‌علمی گروه مهندسی بافت و علوم سلولی کاربردی دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی و معاون مرکز پیشرفته جراحی‌های فک و صورت نیز حضور داشت و درباره این مرکز گفت: در این مرکز پیشرفته، جراحان به استفاده از تکنولوژی های نوین و به‌صورت جراحی دیجیتال، انواع ناهنجاری‌های فک و صورت، تروما ها، سرطان‌های سرو گردن را جراحی و درمان می‌کنند. دکتر بهرامی همچنین ویژگی این جراحی را بازسازی دوطرفه صورت در این بیمار به‌صورت دانست گفت:. این بیمار براثر سانحه تصادف از ناحیه چشم، گونه‌ها و کام سخت دچار آسیب شده بود. پیش‌ازاین بازسازی کاسه چشم در یک بیمار توسط استاد بیات انجام‌شده بود اما این نخستین بار است که با طراحی و تهیه اطلس و استفاده از نویگیتوراین بازسازی را انجام می‌دهیم.
دکتر سعید مهربان، دکتر فرزانه بلندپروا و مهندس محمدرضا نوری و دیگر اعضای گروه جراحی فک و صورت و گروه بیهوشی در اتاق عمل بیمارستان شریعتی در این جراحی همکار دکتر بیات بودند.

با ما تماس بگیرید

(021) 84-90-1000

تهران، خیابان کارگر شمالی، سه راه جلال آل احمد، مرکز آموزشی پژوهشی و درمانی بیمارستان شریعتی

در صورت تماس از خارج بیمارستان شماره های داخلی بخشها و واحدها با پیش شماره 8490 قابل شماره گیری است.

  • شماره فاکس: 88633039
  • کد پستی: 1411713135
  • پست الکترونیک: shariatihosp@tums.ac.ir